Komunikat prasowy

Z dalekiej Ameryki na nasze talerze, czyli o popularności kuchni amerykańskiej

2012-03-23
Z dalekiej Ameryki na nasze talerze, czyli o popularności kuchni amerykańskiej

Pikantne skrzydełka z kurczaka, soczyste nuggetsy, ogromne piętrowe hamburgery – nietrudno zgadnąć, w jakiej kuchni znajdziemy te przysmaki. Choć kuchnia amerykańska kryje w sobie ogromne bogactwo innych potraw, różnych w zależności od regionu kraju, to jednak właśnie te są wizytówką Stanów Zjednoczonych.

Stały się one niezwykle popularne na całym świecie. Któż z nas bowiem nigdy nie próbował chrupiących skrzydełek i nuggetsów, hot-dogów czy hamburgerów? Spróbowaliśmy i… pokochaliśmy je! Co jest w nich tak niezwykłego, że często nie potrafimy się im oprzeć? Szukamy odpowiedzi!

 

Złocista, chrupiąca panierka!

Amerykanie uwielbiają chrupiące, a zarazem soczyste kawałki kurczaka i przygotowują je na dziesiątki różnych sposobów. Szczególnie upodobali sobie nuggetsy, czyli kawałki piersi z kurczaka, oraz skrzydełka, najczęściej podawane jako Buffalo wings. Te ostatnie swoją nazwę zawdzięczają miejscowości Buffalo w stanie Nowy Jork, skąd pochodzą. Są smażone na głębokim tłuszczu, a następnie obtaczane w sosie na bazie masła, pieprzu Cayenne i octu. To powoduje, że mówimy o nich „pikantne”. Oprócz klasycznej wersji, Amerykanie przyrządzają także liczne wariacje tej przekąski – skrzydełka pieczone czy grillowane. Ogromną sławę zyskały także skrzydełka panierowane. I właśnie w takiej wersji pokochał je cały świat! Zachwycamy się panierką, która pokrywa skrzydełka serwowane w restauracjach fast food rodem zza Oceanu. Wielu chce odkryć jej tajemnicę i próbuje odtworzyć w domu tą panierkę, ale bardzo niewielu z nas się to udaje.

Sztuka ta udała się Piotrowi Murawskiemu, szefowi kuchni Knorr: „Zainspirowany kuchnią amerykańską oraz teksasko-meksykańską, tak zwaną tex-mex, postanowiłem stworzyć recepturę chrupiącej, idealnie doprawionej panierki”. Zamknął ją w Fixach Knorr: Nuggetsy z kurczaka i Chrupery z kurczaka. Dzięki temu nie musimy wykradać przepisu na pyszną panierkę z pilnie strzeżonych sejfów, w których cenną recepturę przechowują amerykańskie restauracje. Teraz samodzielnie w domu przygotujemy soczyste kawałki piersi z kurczaka, pałki i skrzydełka w złocistej chrupiącej panierce.

Nuggetsy z kurczaka od Knorr to już gotowa chrupiąca panierka, w której wystarczy obtoczyć kawałki kurczaka i usmażyć na oleju na złoty kolor. Jeśli wolimy pałki z kurczaka, powinniśmy sięgnąć po Chrupery z kurczaka z dipem BBQ. Panierka przygotowana przez szefa kuchni Knorr zadowoli największych wielbicieli amerykańskich smaków. Za pikantny smak odpowiada kompozycja, w której istotną rolę odgrywają zioła oraz przyprawy, m.in. rozmaryn, oregano, kolendra, kurkuma, czosnek i pieprz Cayenne. A dla fanów amerykańskich Chicken wings – Chrupery z kurczaka z dipem serowym. Skrzydełka pokryje chrupiąca panierka z wyczuwalnym smakiem ziół: kolendry, kminku oraz gałki muszkatołowej.

 

Sos to jest to!

Niemniej ważne od panierki są sosy, które Amerykanie obowiązkowo stawiają obok drobiowych przekąsek. Chodzi przecież o to, by jeść je palcami i zanurzać w miseczce wypełnionej sosem!

Najpopularniejszym jest chyba sos barbeque, którego nie może zabraknąć na żadnym amerykańskim party! Początkowo używany do potraw z grilla, obecnie towarzyszy wszelkim potrawom mięsnym, w tym najczęściej przekąskom z drobiu. Ma zapach wędzonki i cechuje go na tyle charakterystyczny smak, że niezwykle trudno odtworzyć go w domu. I właśnie to zmotywowało szefa kuchni Knorr, wicemistrza świata na World Barbeque Gold Cup w 2003 r., by odtworzyć ten smak znany z restauracji fast food i spotkań przy grillu. I udało się! Teraz sos barbeque, dołączony do Fix Knorr Chrupery z kurczaka z dipem BBQ, można w minutę przygotować w domowej kuchni. Co za smak – kolendra, gorczyca, kmin, ziele angielskie, goździki, cynamon oraz aromat dymu wędzarniczego tworzą niezwykle smaczną kompozycję! Idealną do chrupiących panierowanych pałek z kurczaka.

Ale kuchnia amerykańska to prawdziwa skarbnica sosów. Wiedząc o tym, Piotr Murawski, szef kuchni Knorr, skomponował także inne sosy, które wspaniale smakują z drobiowymi przekąskami: „Tworząc pasujący do nuggetsów sos Tysiąca Wysp, połączyłem smak m.in. czerwonej papryki, pietruszki, cebuli i koncentratu pomidorowego”. Z myślą o wielbicielach ostrzejszych smaków, przygotował on do nuggetsów także sos meksykański. Do skrzydełek będzie natomiast pasował dołączony do Chruperów z kurczaka dip serowy, zawierający aż 3 rodzaje serów: twardy, typu blue cheese oraz Crescenza.

Oto i mamy odpowiedź na wcześniej postawione pytanie – soczyste drobiowe mięso, chrupiąca panierka i wyrazisty sos to połączenie, które pokochaliśmy. Oto przyczyna tak wielkiej popularności sztandarowych przekąsek kuchni amerykańskiej na całym świecie!